Zwrot kosztów poniesionych na ubezpieczenia społeczne
spółdzielnia socjalna
Pracodawcy mają możliwość otrzymania z Funduszu Pracy zwrotu kosztów poniesionych na ubezpieczenia społeczne, jeśli zatrudnią przez 12 miesięcy osobę skierowaną przez urząd pracy i po tym okresie ta osoba nadal będzie zatrudniona.
Od jakiegoś czasu z podobnego uprawnienia mogą skorzystać spółdzielcy socjalni.
W listopadzie 2009 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wzoru wniosku spółdzielni socjalnej o zwrot opłaconych składek oraz trybu dokonywania ich zwrotu.
Rozporządzenie określa wzór wniosku, który zawiera podstawowe dane o spółdzielni socjalnej i dane rozliczeniowe osób w niej zatrudnionych. Do wniosku trzeba dołączyć kopie dokumentów potwierdzających opłacanie składek oraz kopie imiennych raportów miesięcznych (ZUS RCA) za osoby objęte wnioskiem. Spółdzielcy socjalni mogą zatem wnioskować o zwrot opłaconych składek ZUS na stosownych formularzach.
Spółdzielnia może zatem wystąpić do starosty z wnioskiem o zwrot opłaconych składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe za osobę zatrudnioną na podstawie spółdzielczej umowy o pracę. Pełna refundacja ma obejmować składki za 24 miesiące zatrudnienia, a przez kolejne 12 miesięcy ma to być 50 procent wysokości składek. Środki na ten cel będą pochodzić z Funduszu Pracy. Taka pomoc jest bardzo potrzebna, szczególnie gdy spółdzielnia rozpoczyna działalność i ma ograniczone możliwości finansowe.
Procedura dotycząca refundacji opłaconych składek na ubezpieczenie społeczne dla członków spółdzielni socjalnych