Refundacja składek na ubezpieczenie społeczne osoby do 30 roku życia
Pracodawca zainteresowany zatrudnieniem osoby bezrobotnej do 30 roku życia, która podejmuje zatrudnienie po raz pierwszy w życiu, może skorzystać z refundacji poniesionych składek na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawcy.
Podstawa prawna:
art. 60c ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
(tekst jednolity Dz. U. z 2015 poz.149).
Refundacja kosztów składek na ubezpieczenia społeczne jest udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy
de minimis.
Okres i kwota refundacji
Refundacja kosztów poniesionych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne przysługuje przez okres
do 12 miesięcy w kwocie określonej w umowie, nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznieobowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego zatrudnionego bezrobotnego.
Obowiązek dalszego zatrudniania
Pracodawca zobowiązany jest do zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez cały okres refundacji oraz
przez okres 6 miesięcy po zakończeniu okresu refundacji kosztów poniesionych na składki na ubezpieczenia społeczne.
Kiedy zwrot wsparcia?
Niedotrzymanie warunków w zakresie obowiązku zatrudniania osoby bezrobotnej w trakcie przysługiwania refundacji oraz zatrudniania przez okres dalszych 6 miesięcy skutkuje obowiązkiem zwrotu otrzymanej refundacji wraz z odsetkami.
W przypadku rozwiązania umowy o pracę przez skierowanego bezrobotnego, rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. – Kodeks pracy lub wygaśnięcia stosunku pracy skierowanego przez Urząd bezrobotnego w trakcie okresu objętego refundacją albo przed upływem okresu 6 miesięcy, (przypadających po zakończeniu refundacji) powiatowy urząd pracy kieruje na zwolnione stanowisko pracy innego bezrobotnego.
Pracodawca zobowiązany jest do zwrotu:
1) wszystkich otrzymanych środków wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od całości kwoty otrzymanych środków od dnia wypłaty pierwszej refundacji w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania Urzędu w przypadkach:
W przypadku braku możliwości skierowania odpowiedniego bezrobotnego przez powiatowy urząd pracy na zwolnione stanowisko pracy pracodawca nie zwraca otrzymanych środków za okres zatrudniania skierowanego bezrobotnego.
2) 50% wszystkich otrzymanych środków wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od całości kwoty otrzymanych środków w przypadku utrzymania zatrudnienia skierowanego bezrobotnego przez okres uzyskiwania refundacji kosztów poniesionych na składki na ubezpieczenia społeczne oraz przez co najmniej 3 miesiące (a mniej niż 6 miesięcy) po upływie okresu refundacji.
Wymagania formalne
Warunkiem zwrotu przez powiatowy urząd pracy opłaconych przez pracodawcę składek na ubezpieczenia społeczne jest złożenie przez pracodawcę kompletnego wniosku. Pozytywne rozpatrzenie wniosku i podpisanie umowy z pracodawcą jest podstawą do skierowania osoby bezrobotnej.
Szczegółowe informacje można uzyskać w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy we Włodawie ul. Niecała 2
pokój Nr 2 lub pod numerem telefonu 82 5725-240.